İMEP Çocuk İşçiliği ile Mücadele Konusunda Farkındalık Yaratıyor

Avrupa Birliği desteği ile yürütülen İstihdam için Mesleki Eğitim Programı (İMEP) kapsamında, program uygulama illerinde çocuk işçiliği ile mücadele konusuna dikkat çeken “Çırak Öğrencilerim Ustalık Yolunda” farkındalık toplantıları düzenlendi.

Çırak öğrencilerin uygulamalı eğitim aldığı işletme sahiplerinin ve usta öğreticilerin hedef kitleyi oluşturduğu 12 toplantının son iki tanesi İstanbul ve Hatay’da tamamlandı. 23 Kasım’da düzenlenen toplantı İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve İSTESOB iş birliğinde gerçekleştirdi. Toplantının açılış konuşmasını İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz yaptı. 1 Aralık 2023’te Hatay İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve HESOB ile ortaklaşa İskenderun’da hayata geçirilen toplantının açılış konuşmaları Hatay İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Karasu ve HESOB Başkanı Aziz Fatih Yılmaz tarafından gerçekleştirildi.

“Çırak Öğrencilerim Ustalık Yolunda” Toplantılarında işverenlere, çocuk işçiliğinin zararları, çocukları ekonomik sömürüye maruz bırakan ve eğitimden alıkoyan, sağlıklarını ve fiziksel gelişimlerini olumsuz etkileyen koşullar anlatıldı. Bu konuda farkındalık yaratılarak çocukları koruma çemberine almanın toplumsal bir sorumluluk olduğu vurgusu yapıldı. Ayrıca, çıraklık eğitimindeki dörtlü iş birliği aktörlerinin – çırak öğrenci, okul, aile, işveren – görev ve sorumlulukları etkileşimli olarak değerlendirildi.

Toplantıda, İMEP uygulama okullarından çırak öğrenciler sahneye çıkarak işverenlere seslendiler, çıraklık eğitiminin daha iyi koşullarla uygulanabilmesine katkı sağlamak amacıyla Çırak Öğrenci Forumlarında tespit edilen sorunlarına geliştirilen çözüm önerilerini paylaştılar. Lider çırak öğrenciler, öğrenci olduklarını hissetmek istediklerini ve öğrencilik haklarının işletme sahipleri ve okul yönetimleri tarafından gözetilmesini istediklerini dile getirdiler.