Avrupa Parlamentosu Üyeleri İMEP’in Çalışmalarını Yerinde İzledi

Avrupa Parlamentosu üyelerinden oluşan, İnsan Hakları Alt Komisyonu Başkanı Maria ARENA liderliğindeki bir heyet Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu FRIT Bölüm Başkanı Libor CHLAD ve FRIT Program Yöneticisi Feyhan EVİTAN CANBAY’ın eşliğinde Ankara ve İstanbul’da AB fonları ile hayata geçilen çeşitli projelere saha ziyaretleri gerçekleştirerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bu çerçevede heyet, Avrupa Birliği’nin FRIT fonu ile finanse edilen İstihdam için Mesleki Eğitim Programı (İMEP)’in İstanbul’daki uygulama okullarından biri olan Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezi’nde öğrenim gören öğrencilerin uygulamalı eğitim aldıkları bir işletmede 24 Şubat 2022 tarihinde öğrencilerle bir araya geldi.

Heyetin ziyaret ettiği işletme, su arıtma sistemleri üzerine üretim, montaj ve montaj sonrası hizmet sunuyor ve 52 çırak öğrenciye uygulamalı eğitim hizmeti sunuyor. Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezi (MEM) bünyesinde görev yapan öğretmenler, işletmenin kendi bünyesinde bulunan modern bir sınıf ortamında haftanın bir günü çırak öğrencilerle buluşarak öğrencilere teorik derslerini veriyor. Öğrenciler, teorik eğitim ve izin günü dışındaki diğer günlerde usta öğreticilerinin gözetiminde ve rehberliğinde işletmede uygulamalı eğitimlerini alıyorlar.

Avrupa Parlamentosu üyeleri ve beraberindeki heyet, Esenyurt MEM Müdürü Celalettin GÖZEN, İMEP yetkilileri ve işletme müdürü Sema ÇELEBİ tarafından 24 Şubat günü işletmede karşılandı. Heyet tesisi gezerek, çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra işletme bünyesinde bulunan dersliği ziyaret etti. Dersteki öğrencilerle çıraklık eğitimi hakkında sohbet etti. İşletmenin personel yemekhanesini ve sosyal faaliyet alanlarını yerinde inceledikten sonra heyet işletme yemekhanesinde bir değerlendirme oturumu gerçekleştirdi. Bu oturuma Suriyeli çırak öğrenciler ve farklı firmaları temsilen çırak yetiştiren işverenler de katıldı.

Suriyeli çırak öğrenciler çıraklık eğitim sistemi içinde yer almaktan dolayı memnuniyetlerini aktarırken, çıraklık eğitimi içinde yer alarak geleceklerini garanti altına aldıklarını dile getirdiler. Çıraklık eğitiminin kişisel gelişimlerine önemli katkı sunduğu konusunda hemfikir olan gençler, yeniden seçme şansları olsaydı tekrar çıraklık eğitimi tercih edeceklerini söylediler. Çırak öğrenci yetiştiren kuyumcu Yılmaz TAPAR, “Mesleğin devamlılığı için bu gençlere güvenmek ve onları yetiştirmek çok önemli. Kaliteleri ustalar için bugünden gençlere emek vermeli, işi onlara hakkıyla öğretmeliyiz.” dedi.

Ziyaret sonunda çıraklık eğitiminin niteliğini desteklemeye yönelik İMEP kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme kitleri sunuldu.