2. Çırak Öğrenci Forumu İstanbul’da Düzenlenecek

2. Çırak Öğrenci Forumu İstanbul’da Düzenlenecek

İMEP kapsamında ikincisi gerçekleştirilecek olan Çırak Öğrenci Forumu hazırlıkları, lider çırak öğrencilerin önderliğinde ve lider öğretmenlerin rehberliğinde katılımcı süreçlerle, hızlı ve etkin bir şekilde devam ediyor.

9-10 Haziran’da İstanbul’da gerçekleştirilecek 2. Çırak Öğrenci Forumu’nda, ilk forumda tespit edilen zorlukların çözümü için öğrencilerle birlikte çözüm önerileri geliştirilecek. İkinci forum çıraklık eğitimini güçlendirmek için yapılabilecekler temasına odaklanıyor.


Forumlara hazırlık süreçlerinde, İMEP kapsamındaki mesleki eğitim kurumlarının kendi iç dinamikleri ve imkânlarını göz önünde bulundurularak çalışmalar yapmaları, tüm öğrenciler arasında etkileşim gerçekleştirmesi ve tüm öğrencilerden öneriler toplanması hedefleniyor. Bu yolla kurumlarda öğrenci katılımına ve etkileşimine fırsat tanıyan kalıcı bir kültürün oluşturulması da amaçlanıyor.

Forum hazırlık süreçlerinde lider çırak öğrencilerin, kendi okullarında farklı paydaşlarla çözüm önerileri geliştirme toplantıları düzenlemeleri destekleniyor. Öğrenciler, çözüm önerilerini geliştirirken farklı paydaşların görüşlerini de dikkate alıyorlar; bu kapsamda, gerçekleştirilen hazırlık toplantılarına, öğrencilerin yanı sıra işletme ortaklarının, sektör uzmanlarının, öğretmenlerin ve idarecilerin de katılımı yine lider öğrenciler tarafından sağlanıyor. Çözüm önerileri;

• Okulda yaşanan zorluklara dair ne tür çözümler geliştirilebilir? Bu çözümlere sen nasıl katkı sunabilirsin?

• İşyerinde yaşanan zorluklara dair ne tür çözümler geliştirilebilir? Bu çözümlere sen nasıl katkı sunabilirsin?

• Okulda ve işyerinde yaşanan sosyal yaşama dair zorlukları aşmak için ne tür çözümler geliştirilebilir? Bu çözümlere sen nasıl katkı sunabilirsin?

soruları çerçevesinde ele alınıyor.

Ayrıca, forum hazırlıklarına her yönü ile katılan lider öğrenciler, kendi okullarında 1.Çırak Öğrenci Forumu’nun sonuçlarını aktaran panolar hazırlıyorlar.


Tüm bu süreçlerin sonunda elde edilen görüşler, talepler ve öneriler, 2. Çırak Öğrenci Forumu’nda lider çırak öğrencilerin önderliğinde ortak tartışma ortamlarında ele alınacak. Lider çırak öğrencilere her okuldan 1 lider öğretmen ve toplamda 13 Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği bağlantı kişisi destek olacak ve rehberlik edecek.

Forumlara ilişkin hazırlıklar ve 2.Çırak Öğrenci Forumu’nda gerçekleşecek olan etkinlikler hakkında bilgi edinmek için sizleri İMEP sosyal medya hesaplarını takip etmeye davet ediyoruz.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayınız

Instagram hesabımızı takip etmek için tıklayınız

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayınız

Linkedin hesabımızı takip etmek için tıklayınız

Youtube hesabımızı takip etmek için tıklayınız