Adana Portakal Çiçeği Karnavalı, Portakallı Lezzetler Yarışması’nda İMEP İmzası

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı, Portakallı Lezzetler Yarışması’nda İMEP İmzası

İstihdam için Mesleki Eğitim Programı desteği ile Seyhan Mesleki Eğitim Merkezi ve Adana Üreten Kadınlar Kooperatifi Birliği’nin iş birliğinde hayata geçirilen yaş pasta yapımı kursu mezunlarından Nuran Gültekin Portakallı Lezzetler Yarışması’na katıldı. 

 

Nuran Gültekin, Türkiye’de Kaliteli Çıraklık ve Mesleki Eğitim Yoluyla Suriyeli ve Ev Sahibi Toplulukların İstihdama Erişimlerinin Kolaylaştırılması Programı (İstihdam için Mesleki Eğitim Programı- İMEP) desteği ile Seyhan MEM ve Adana Üreten Kadınlar Kadın Kooperatifleri iş birliğinde gerçekleştirilen yaş pasta kursunun kursiyerlerinden biriydi. Usta öğretici Pınar Kara’nın rehberliği ile Nuran Gültekin daha önce denenmemiş bir tarif deneyerek pişmeyen portakallı pasta tarifi geliştirdi. Tarifi tamamen kendine özgü olan bu pastayla Adana Portakal Çiçeği Karnavalı bünyesinde gerçekleştirilen Portakallı Lezzetler Yarışması’na katıldı.


Tarifi çok beğenilen Nuran Gültekin, “Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Aşçılık Bölümü’nde eğitim görüyorum. Aynı zamanda Adana Üreten Kadınlar Kooperatifi Birliği’nde staj yapıyorum. Eğitimime devam ederken İMEP’in desteklediği meslek edindirme kurslarından yaş pasta yapımı kursuna katıldım. Pınar hocamızın bize aktardığı bilgilerden faydalanarak yeni bir portakallı pasta tarifi geliştirdim. Bu tarifin en büyük özelliği, diğer pastalardan farklı olarak, pişirilmeden hazırlanıyor olması. Ne mutlu bana ki ürünüm herkesin çok hoşuna gitti. Eğitmenlerimin ve öğretmenlerimin yönlendirmeleri ile Adana Sheraton Grand Otel’de düzenlenen Portakallı Lezzetler Yarışması’na kendi üretimim olan pastayla katıldım. Okulum adına katılım belgesi aldım. Bu süreçte bana destek olan usta öğreticime ve bize bu proje ile fırsat tanıyan, kendimizi geliştirmemizi sağlayan herkese teşekkür ederim” açıklamalarında bulundu. 

Nuran Gültekin’in usta öğreticiliğini yapan Pınar Kara ise “Nuran çok çalışkan, girişken ve başarılı bir öğrencimizdi. Şu anda da stajyer olarak eğitimine devam ediyor. Ürettiği pasta herkes tarafından çok beğenildi. Kursta ve uygulamalı eğitimde kendisine aktarılan tüm bilgileri sabırla ve istekle takip etti ve yeni bir tarifi kendisi oluşturup bu tarifle bir pasta üreterek fark yarattı. Ayrıca sadece yarışmaya katılmakla da kalmadı, Nuran’ın pişmeyen portakallı pastası Adana Üreten Kadınlar Birliği Kooperatifi’nin kafeterya menüsünde de kendisine bir yer buldu ve kalıcı olarak menünün bir parçası oldu. Öğrencilerimizin başarılarını görmek bizi hem gururlandırıyor hem de motive ediyor. Bu başarıda emeği geçen herkese, özellikle de yaş pasta kursunu hayata geçirmemizi sağlayan İMEP’e teşekkür ederim.”

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı her yıl Nisan ayında, portakal ağaçlarının en yoğun çiçek açtığı mevsimde gerçekleşiyor. Portakallı Lezzetler Yarışması ise kentin en önemli tarım ürünlerinden olan narenciyeyi Adana’nın sevilen lezzetleriyle buluşturmayı amaçlıyor.