TESK İşyeri Denetleme ve Danışmanlık Grupları Eğitimleri Başladı

Avrupa Birliği’nin desteklediği Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu, TESK’in iş birliğinde, Expertise France ve EDUSER yürütücü ortaklığında hayata geçirilen İstihdam için Mesleki Eğitim Programı (İMEP) işgücü piyasası ihtiyaçları doğrultusunda kaliteli çıraklık eğitimi ve mesleki eğitim yoluyla destekleyerek sürdürülebilir geçim kaynaklarına ve kayıtlı istihdama erişmelerini kolaylaştırmayı hedefliyor.

İMEP kapsamında TESK İşyeri Denetleme ve Danışmalık Gruplarının (İDDG) Eğitimi TESK Genel Başkanı Sayın Bendevi Palandöken ve Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere’nin açılış konuşmaları ile 30 Kasım 2022 tarihinde Antalya’da başladı. TESK İşyeri Denetleme ve Danışmalık Gruplarının Eğitimi ile ustalık yolunda yetiştirilen çırak öğrencilerin uygulamalı eğitimlerini aldıkları işletmelerde, eğitim kalitesini artırmak üzere danışmanlık becerilerinin güçlendirilmesi amaçlıyor.

Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği (ESOB) ile TESK düzeyindeki İDDG ve ilgili birimlere yönelik yapılan üç günlük eğitim kapsamında ülkemizde çıraklık eğitimi, iş yerinde uygulamalı eğitim, dijitalleşme ve öğrenci iş dosyası gibi teknik ve idari konuların yanı sıra, işveren kanadının görev ve sorumlulukları ele alınarak çocuk işçiliğiyle mücadele vurgusu yapıldı. Eğitimde ayrıca temel iletişim becerileri, çevre duyarlılığı ve iklim değişikliği gibi konulara da yer verildi.

Eğitimin son gününde iki grup halinde gerçekleştirilen çalıştayda, İDDG’lerin işleyişi ile ilgili yaşanan sorunlar, yeni yaklaşımlar, çözüm önerileri tartışıldı. Son oturumda grup sözcüleri tarafından çalıştay sonuç raporları sunuldu, denetleme ve danışmanlık konularının önemi ve öncelikleri vurgulandı. 2022 yılı sonuna kadar İMEP kapsamında iki yüz (200) TESK İDDG üyesine yönelik eğitimlerin tamamlanması planlanıyor.