imep
Türkiye'de Kaliteli Çıraklık ve Mesleki Eğitim Yoluyla Suriyeli ve Ev Sahibi Toplulukların İstihdama Erişimlerinin Kolaylaştırılması Programı
TESK İDDG Eğitimleri Antalya’da Tamamlandı

Avrupa Birliği’nin desteklediği İstihdam için Mesleki Eğitim Programı (İMEP) işgücü piyasası ihtiyaçları doğrultusunda kaliteli çıraklık eğitimi ve mesleki eğitim yoluyla destekleyerek sürdürülebilir geçim kaynaklarına ve kayıtlı istihdama erişmelerini kolaylaştırmayı hedefliyor. İMEP kapsamında TESK İşyeri Denetleme ve Danışmalık Gruplarının (İDDG) 3. ve son grup eğitimleri 11-13 Ocak 2023 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından açılış konuşmasının gerçekleştirildiği TESK İşyeri Denetleme ve Danışmalık Gruplarının (İDDG) Eğitimi ile ustalık yolunda yetiştirilen çırak öğrencilerin uygulamalı eğitimlerini aldıkları işletmelerde, eğitim kalitesini artırmak üzere danışmanlık becerilerinin güçlendirilmesi amaçlıyor.

Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği (ESOB) düzeyindeki İDDG ve ilgili birimlere yönelik yapılan üç günlük eğitim kapsamında çıraklık eğitimi, iş yerinde uygulamalı eğitim, dijitalleşme ve öğrenci iş dosyası gibi teknik ve idari konuların yanı sıra, işveren kanadının görev ve sorumlulukları ele alınarak çocuk işçiliğiyle mücadele vurgusu yapıldı, İDDG’lerin işleyişi ile ilgili yaşanan sorunlar, yeni yaklaşımlar, çözüm önerileri tartışıldı.

İstihdam için Mesleki Eğitim Programı, İMEP kapsamında 3. grup halinde toplamda iki yüz (200) TESK İDDG üyesine yönelik eğitimler tamamlandı.